Brook Preloader

Nasıl Katılırım ?

KISACA ÖNEMLİ BİLGİLER
Sizlere Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması’nın beşinci edisyonunu sunmaktan sevinç duyuyoruz.

Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması, amatör ya da profesyonel, herkesin katılımına açık bir yarışma. Yarışma başvurularında her türlü makine ile kaydedilmiş fotoğrafları kabul ediyoruz: Fotoğrafları nerede, hangi amaçla ve hangi duyguyla çektiğinizin hiçbir önemi yok.

Yarışma için başvuracak katılımcılarımızın en geç 16 Eylül 2022’de saat 23:59’a (+3 GMT) kadar sitedeki formu eksiksiz bir şekilde doldurmuş, katılım ücreti ile birlikte tamamlamış olmaları gerekmektedir. Başvurunuzun yarışma koşullarına uygun olduğundan emin olmak için katılım şartlarını ve koşullarını mutlaka okuyun (buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz).

212 Uluslararası Fotoğraf Yarışması'na katılım ücreti 40 TK'dir. (Başvuru ücreti her bir katılım için alınır, iadesi gerçekleştirilemez.)
YARIŞMA HAKKINDA
Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması, 212 Photography Istanbul tarafından düzenlenen, ülkeden, bölgeden ve dünyadan yılın en iddialı yeteneklerini öne çıkaran tamamen bağımsız bir girişimdir. Ekipçe, en iyi fotoğrafların peşine düşüyoruz.

Öte yandan, fotoğraf yarışmamız aslında hikâyemizin sadece yarısı. 212 Photography İstanbul kapsamında yer alan bu yarışma ile fotoğraf sanatının önemini vurguluyor; aynı zamanda da yılda iki kez uluslararası sanat ve kültür dergisi 212 Magazine’i yayınlıyoruz İstanbul’un önde gelen butik fotoğraf ve prodüksiyon ajansı 212 Studio olarak, bu iki girişimle hem merak uyandırmayı hem de ilham vermeyi amaçlıyoruz –farklı fikirlerin ve bakış açılarının önyargılar olmaksızın bir araya geldiği bir alan yaratarak; kaynağını bölgeden ve dünyanın dört bir yanından alan sosyal, sanatsal ve kültürel olguları sorgulamak istiyoruz.

KISACASI, KONSEPTİMİZ BAĞIMSIZ YAYINCILIK VE FOTOĞRAFÇILIK TUTKUSUYLA BİRLEŞEN KAPSAYICI VE YARATICI BİR YARIŞMA.

Amacımız, yarışmayı İstanbul kaynaklı kültürel ve sanatsal bir geleneğe dönüştürmek. Yarışma başvurusu ücretlidir. Her bir başvuru için 40 TL’dir. En az 5, en fazla 10 fotoğraf göndererek başvurabilirsiniz. Fotoğrafların belirli 1 veya 2 seriden olmasını tercih ediyoruz ama bu bir zorunluluk değil.

Siz başvurunuzu yaptıktan sonra, 212 ekibi olarak fotoğrafları gözden geçireceğiz ve finalistleri belirleyerek jüri üyelerine sunacağız.

YARIŞMAMIZ, HER YAŞTAN VE HER MİLLETTEN PROFESYONEL VE AMATÖR FOTOĞRAFÇILARIN HER TÜR KAMERAYLA ÇEKİLMİŞ FOTOĞRAFLARINI KABUL EDİYOR.
BAŞVURU
İşte size birkaç temel kural.
Yarışma, fotoğrafçılık alanında düzenli çalışmalar yapan tüm sanatçılara ve tüm fotoğrafçılara açıktır. Başvurmak için yaş ve millet sınırlaması bulunmamaktadır.

• Yarışma, fotoğraf türüne göre değerlendirme yapmamaktadır; portre, manzara, natürmort, moda vb. her tür fotoğraf kabul edilir.
• Amaç yılın en dikkate değer fotoğrafçılarını keşfetmektir. Bu sebeple yalnızca ve yalnızca uluslararası öneme sahip bir kültür kurumunda ya da galeride büyük bir sergi açmamış fotoğrafçıların ve sanatçıların başvuruları kabul edilmektedir.
• Kolektif başvuruları –2 ya da daha fazla sanatçı imzasını taşıyan işler– söz konusu sanatçıların düzenli olarak birlikte çalışması ve eserlerin bütününü birlikte oluşturmuş olması şartıyla kabul edilmektedir.
DEĞERLENDİRME
Yarışmaya katılan fotoğraflar iki turda değerlendirilir:

BİRİNCİ TUR: Başvurular en geç 16 Eylül 2022, 23:59 (+3 GMT) tarihine kadar web sitesinde yer alan form üzerinden gerçekleştirilmelidir (detayları aşağıda bulabilirsiniz). Birinci turun ardından yarışma kurulu 10 katılımcının eserlerini seçerek jüriye sunacaktır. En geç 30 Eylül 2022’de tüm katılımcılar ikinci tur için seçilmiş olup olmadıklarına dair bilgilendirilecektir.

İKİNCİ TUR: Seçilen 10 katılımcının işleri jüri tarafından değerlendirilecektir. 6 Ekim 2022’de festival sırasında sonuçlar bildirilecektir.

Yarışmaya katılmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:
BAŞVURMADAN ÖNCE
Başvuru Dönemini Kaçırmayın: Fotoğraflarınızı başvurunuzla birlikte en geç 16 Eylül 2022 23:59 (+3 GMT) tarihine kadar www.212photographyistanbul.com web sitemizdeki katılım formuna yükleyin.
FORMU DOLDURURKEN:
- Başvuru formunu doldururken * sizden istenen hiçbir bilgiyi eksik bırakmayın.
- İşleriniz arasından yakın dönemde çektiğiniz en az 5, en çok 10 fotoğrafı belirleyin. Seçimlerinizde fotoğrafların tercihen 1 veya 2 seriden olmasına dikkat edin. Doldurduğunuz başvuru formuna seçtiğiniz fotoğraflardan oluşan max 10 adet fotoğrafınızın .zip dosyası olarak yüklendiğinden emin olun.
Dosyalar şu özelliklerde olmalı:
1) PDF, JPG veya PNG formatlı, 72 dpi, RGB, tüm fotoğraflar en fazla 1500 piksel uzunluğunda olmalı.
2) Her dosya, aşağıdaki şekilde adlandırılmalı:
soyad_ad_ seriismi_01.jpg (örneğin ilk dosya için demirci_ali_tez_01.jpg, onuncu için demirci_ali_icmekan_10.jpg vb.)
Lütfen formu doldururken içinde en az 5, en fazla 10 ayrı fotoğraf olan, tek bir ZIP dosya ekleyin. Başvurunuzu, en geç 16 Eylül 2022 23:59 (+3 GMT) tarihinde tamamlamış olmalısınız.
FİNALİSTLERİN BELİRLENMESİ
Jüri değerlendirmelerinde 10 finalist kazananın belirlendiği ikinci tura seçilecektir. Yarışmanın ikinci adımında değerlendirmeye hak kazanan tüm katılımcılar 6 Ekim 2022'de start alacak festival sırasında sonuçtan haberdar edilecektir.
Öndeğerlendirme ve eleme süreçlerinde jüri değerlendirmeleri süreci dürüst ve şeffaf bir tutumla ele alınır. Yarışma adımlarına dair herhangi bir sorunuz olursa lütfen bizlerle iletişime geçmekten çekinmeyin.