Brook Preloader
Maskarade

AIMEE HOVING

1978 Belçika doğumlu Hoving, küçük yaştan beri Cenevre’de yaşıyor. École Cantonale d’Art de Lausanne’den (ECAL) görsel iletişim ve fotoğrafçılık bölümünden mezun olmasının ardından, 2004 yılında modern tasarım alanında genç İsviçreli yeteneklere verilen İsviçre Tasarım Ödülü’nü aldı. Doğduğu ve büyüdüğü iki kültürün de izlerini taşıyan işlerinde gördüğümüz mekânlar ya bize tanıdık gelen yerleri ya da sanatçının çocukluk anılarından fırlayan sahneleri temsil ediyor. Sanatçının boşluğu kullanımı izleyicide zaman zaman bir fotoğraf karesine değil de bir tabloya bakıyormuş hissi yaratıyor.

Model olarak kullandığı kısı Flavia’nın da etkisiyle tanıdık, arzu edilen ya da düşlenenden yola çıkarak bir çocuğun gözünden tanık olduğumuz mekânlar, eski hatıraların arasında gezindiğimiz hikâyelere dönüşüyor.

Yarattığı dünyaların stili ve set tasarımıyla bolca övgü toplayan sanatçının işlerinde, Flavia’nın bir başka önemli rolü daha var: Fotoğrafların ismini belirlemek. İkili genellikle rahatsız edici, garip rüyalar tasvir etse de, Hoving’in hayal gücünün çocuksu neşesi de karelerine yansıyor. Çocukluğa dair fantastik görüntüler, gerçeklik ile kurgu arasındaki belirsiz ayrım ve belki de Hoving’in köşeleri yumuşatılmış korkularıyla örülmüş O’nun Resimleri, sanatçının dünyasını yansıtan bir ayna görevi görüyor. Maskelerin arkasına gizlenmiş bir yüz, bitmeyen bir saklambaç oyunu, sıradan ve ürkütücü arasında gidip gelen gizemli bir tiyatro bu.

SANATÇILAR

Aimee Hoving

TARİHLER

6-16 Ekim 2022

MEKAN

Yapı Kredi bomontiada 4. kat

Her gün 10:30 – 20:00