Brook Preloader
Capture d’écran 2022-05-04 à 15.19.25

Create Next

Kaykay dünyanın her yerinde sokağa ait olmasıyla anılan bir ekstrem spor. Sokak kültürünün tüm bileşenlerini içinde barından, sörf rüzgarını ve New York esintilerini 1960’larda karşımıza çıkaran bu alt kültür İstanbul’un kozmopolit yapısıyla entegre olarak ortaya günümüzün birbirine karışmış kültürel potasını oluşturdu. Vandal damgası yapıştırılan ‘skater’lar günlerini şehrin en kalabalık merkezlerinde geçirirken kendilerini toplumun ötekileriyle iç içe geçerek dışlananların kendilerini ifade edebildiği yeni bir alt kültür yarattılar.

Kaykay fotoğrafçılığı şehir mimarisini kendi parkurları haline getiren gençlerin yer çekimine meydan okuyan hareketlerini yakalamanın yanı sıra şehrin nabzını tutan bu alt kültür birleşimini de ön plana çıkarttı. Create Next sergisi kaykay kültürünün zamansızlığını Fransa, Türkiye ve Amerika penceresinden inceliyor.

Toplumun ötekileştirmesini ve sınıf çatışmasını çalışmalarının odağı haline getiren Can Görkem Halıcıoğlu, Türkiye’nin kaykay kültürünü kendi gözünden sunuyor. Skating filmleriyle adından söz ettiren sinematograf Fred Mortagne’nin siyah beyaz kaykay fotoğrafları sokak kültürüne yeni bir pencere açarken, ‘Everybody Skate’ belgesel serisiyle Lanna Apisukh kaykay kültürünün içindeki toplumsal cinsiyet algısına ve ırksal çeşitliliğe odaklanıyor.

SANATÇILAR

Fred Mortagne, Can Görkem Halıcıoğlu, Lanna Apisukh

TARİHLER

06 -16 Ekim 2022

MEKAN

Beşiktaş Meydanı, Akaretler Sıraevleri