Brook Preloader
Ciabatta_L

DOSTLARIMIZ, HAYVANLAR

Sanatın farklı alanlarında insani duyguların dışavurumu olarak sembolleştirilen hayvanlar aynı zamanda kendi habitatlarında kurdukları iletişim biçimleriyle fotoğraf sanatının önde gelen öznelerinden. Kaçınılmaz benzerliklerin uzayıp gittiği yerlerde birlikte ahenkle var olan hayvan dostlarımızın başkahramanlar olarak yer aldığı Dostlarımız, Hayvanlar sergisinde, 20’ye yakın sanatçının perspektifinden hayvanlar âleminin düşlere konuk olan görsel dünyası hayat buluyor.

Kedi fotoğrafçılığının öncüsü olan Walter Chandoha’nın gözünden dört tarafımızı çevreleyen evcilleştirilmiş küçük yırtıcıların iç dünyalarına tanıklık ediyoruz. 212 Photography Istanbul’un 2021 edisyonunda dikkat çeken at fotoğrafları ile ağırladığımız Tim Flach hayvanların dünyasını türler arasında geniş bir yelpazede inceliyor. İzleyicisini bir yandan bu dünyanın karmaşık yapısıyla hayrete düşürüyor, bir yandan da doğal dünyayla aramızdaki bağları güçlendirmenin yollarını sorgulatıyor. Propaganda olarak nitelediği imajlarda cazibe, eleştiri ve mizahı buluşturan bol ödüllü Martin Parr ve genç kadın portreleriyle tanıdığımız, eserleri Guggenheim New York ve MoMA’nın da dahil olduğu birçok müze koleksiyonunda yer alan Hellen van Meene de, bu sergi kapsamında hayvanlar âlemini kendi perspektiflerinden seyirci ile buluşturan sanatçılar arasında.

SANATÇILAR

Gerrard Gethings, Hellen van Meene, Leila Jeffreys, John Hiltunen, Martin Usborne, Ralph Hargarten, Robin Schwartz, Sophie Gamand, Tim Flach, Visarute Angkatavanich, Süleyman Kaçar, Walter Chandoha, Martin Parr, Andrew McGibbon, Luke Stephenson, William Wegman, Ci Demi, Ekin Küçük, Nazif Topçuoğlu

TARİHLER

6-16 Ekim 2022

MEKAN

Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

Her gün 10:30 – 19:00 (Pazartesiler hariç)