Brook Preloader
ES_08201681_02a-2

FLORAL DÜŞLER

Anlatısını doğal ve organik formlarla çiçek dünyasında sahneleyenleri buluşturan Floral Düşler, üç boyutlu animasyon, fotoğraf ve canlı heykelleri bir araya getiriyor. Beşeri ile doğa ilişkisinin karmaşıklığı modern zamanlarda ivme kazanarak güzelliğin ve acımasızlığın yeniden keşfedildiği bir sahneye dönüştü. Doğa ve insan arasındaki ikircikli ilişki, farklı disiplinlerin bir araya gelmesiyle çok yönlü, modern bir bakışa evriliyor.

Papatya Zinciri’ndeki rengârenk formlar rüzgârda uçuşan çiçek öbeklerini andırıyor. Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu sanatçılarından Jennifer Steinkamp, üç boyutlu animasyonunun öncü isimlerinden. Mimari mekân, hareket ve algıyla ilgili güncel fikirler keşfetmek için yerleştirmelerinde yeni medya ve video ile çalışıyor. Sergide yer alan Papatya Zinciri isimli işi sanatçının bilimsel illüstrasyonlara yönelik ilgisini ortaya koyuyor. Dijital sanatın olanaklarını kullanarak detaylı desenleri şiirsel bir dansın içine yerleştiren Steinkamp; gerçek ve hayali mekân arasındaki sınırı bulanıklaştırarak yeni deneyimler sunuyor.

Son olarak 212’nin Herland temalı 13. sayısının kapak çekimine imza atan, Prada, Miu Miu, Yves Saint Laurent gibi markalara yaptığı moda çekimleriyle tanınan Emma Summerton’ın fotoğraflarında çiçekler etkisini gösteriyor.

Bitkilerin karmaşık dünyasını erken yaşta keşfeden Summerton çalışmalarında doğanın içinde barındırdığı yeşerme/çürüme, güven/tehlike, koruma/yok etme zıtlıklarını işliyor.

Sergide yer alan bir diğer isim, canlı çiçek heykelleri ve enstalasyonları tasarlayan florist Yunus Karma, pandemi sonrasını doğal formların güzelliğine, mevsimlerin geçişine ve kolektif hislere başvurarak canlandırdığı yerleştirmesi Gizlenen için “Görülemeyecek kadar küçük olanı veya anlaşılamayacak kadar büyük olanı hayal edip, bunu gizlenen bir mekan içinde var etmek beni heyecanlandırıyor,” diyor.

SANATÇILAR

Emma Summerton, Jennifer Steinkamp, Yunus Karma

TARİHLER

6-16 Ekim 2022

MEKAN

Saint Benoit Kilisesi

Her gün 10:30 – 20:00