Brook Preloader
KATA GEIBL_PHOTOBOOK_07-1

KATA GEIBL

1989 Budapeşte doğumlu fotoğrafçı ve görsel sanatçının çalışmaları küresel meselelere, kapitalizme, kolektif hafızaya, antroposene ve fotoğrafçılık sanatının muğlaklığına odaklanan Kata Geibl’ın Sisyphus adlı ilk uzun vadeli projesinin prömiyeri Unseen Amsterdam’da yapıldı. Bu seri Carte Blanche ödülünü aldı. Geibl aynı yıl Palm* Photo Prize’a aday gösterildi.

Bir fotoğrafı yaşanan bir olayın kanıtı olarak algılarken bir yandan da aktardığı gerçekliğe içgüdüsel bir şüphe ile yaklaşmak, Geibl’in uzun zamandır üzerine eğildiği bir konu. Bu gerilimden faydalanarak bize görsel dünyasını, alışılageldiği gibi gerçeliğe işaret eden geleneksel belgesel yöntemlerinin dışına çıkıp farklı teknikleri harmanlayarak sunuyor.

There is Nothing New Under the Sun, Geibl’ın ilk monografisi. Dikkatle planlanmış görseller, bilinç akışı metinleri ile harmanlanmış. Kullandığı alegoriler, bireysel kısa hikâyeler ve görsel eşleştirmeleri şiirsel bir yaklaşıma evriliyor. Proje, günümüz sosyal, politik, ekonomik sistemlerinin ve özellikle de ekolojik etkinin yol açtığı, önüne geçilemeyecek şekilde yaygınlaşan bireyciliğe odaklanıyor: ‘Günümüzün büyüme ve başarı odaklı kapitalist sisteminde nasıl hayatta kalabiliriz?’, ‘Bireycilik anlatısını bir araya gelerek yıkabilir miyiz?’ sorularına odaklanan seride kelimelerin yetersiz kaldığı yerleri metaforik imajlar dolduruyor.  Geibl’in hedefi bir öğüt vermek, sert bir hikâye oluşturmak veya ekonomik sorunları yeniden ele almak değil, izleyiciyi bir yolculuğa çıkarmak. Bu yolculukta bize açık cevaplar değil üstü kapalı sorular eşlik ediyor.

SANATÇILAR

Kata Geibl

TARİHLER

6-16 Ekim 2022

MEKAN

Yapı Kredi bomontiada 4. kat

Her gün 10:30 – 20:00