Brook Preloader
71WBTUWtGAL._SL1200_

KAYITTAYIZ

‘Albüm kapağı’, günümüzün en heyecan verici imaj üretim alanlarından biri. Müzik sektörü içinde ve sanatçıların müzikal yaratıcı yolculuklarında devleşen bu ifade biçimi, bir zamanlar sahipli bir fikir ve konseptti. 1938 yılında ilk kez bir sanat direktörü ile çalışmaya başlayan Columbia, tarihi değiştirecek bir işe alım yapmıştı. Amerikalı tasarımcı Alex Steinweiss, müzik camiasında yaratıcılık için yepyeni bir ifade biçiminin öncüsü oldu; Albümlere yeni bir dil ve format kazandırdı ve sanatsal deneylerin kapısını açıldı. Steinweiss ilk bu formatı Beethoven gibi klasik müzisyenlerin kapaklarında uyguladı, dokunduğu serinin satışları patladı. 1940’lardan itibaren süren macera, lokalden globale, inanılmaz bir akıma ve kültürel kalıcı eser yaratım alanına dönüştü. Plak şirketleri birbiri ardına karton kapak ve özgün tasarımlara geçti. Zamanın 12’’ LP’si olan ‘albümler, 1950’ler itibariyle standart format olarak yaygınlaştı. Sanatçılara müziğin ötesine geçebildikleri bir keşif ve ifade alanı sunan konsept, 60’larda endüstrinin büyümesiyle ve dönemin kendi içinde çeşitlenen akımlarıyla albüm kapaklarında kendini deneysel karşılıklarda gösterdi. O gün bugündür nefes kesen bir görsel şölen olarak sürüyor albüm kapaklarının müzik tarihindeki ikonik hikayesi. Günümüz için bu imajların pek çoğu ikonik, kimileri bir dönemin başlangıcı ya da sonu.

Miles Davis’ten Madonna’ya, The Prodigy’den Blur’a, Abbey Road, Don’t Shoot Me I’m Only the Piano Player gibi albüm kapakları tarihin raflarında yerini almış oldu.

Günümüzde yaratıcılığın en yeni mecralardaki deneyselliği ile sayısız çeşitlilikte imaj üretimine dönüşen bu alanda, kültleşen, yeni ‘edit’leri oluşturulan sayısız kare, çığır açan fotoğrafçıların imzasını taşıyor.

Kayıttayız sergisi Murat Abbas, Kanat Atkaya, Burak Sülünbaz’ın plak koleksiyonlarından yola çıkarak müziğin görsel tarihinden kareleri ve hikâyeleri keşfe çıkıyor.

KOLEKSİYONERLER

Murat Abbas, Kanat Atkaya, Burak Sülünbaz

TARİHLER

6-16 Ekim 2022

MEKAN

Akaretler Sıraevleri 17

Open every day 10:30 – 20:00