Brook Preloader
PAR55109

On the road to Cuzco, near Pisac, in the Sacred Valley of the Urubamba river, Peru, 1954

© Werner Bischof/Magnum Photos

MAGNUM 75. YIL SERGİSİ

Magnum Photos 75. yılını kutluyor. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından 1947’de, yeni bir dönemin başlangıcındaki kuruluşundan bu yana sürdürdüğü benzersiz dünya görüşünde, bireysel bakış açıları ile çeşitliliği benimsiyor.

Robert Capa, Henri Cartier-Bresson, George Rodger ve David “Chim” Seymour’un kurucusu olduğu Magnum Photos, 1947 yılında MoMA’nın Penthouse restoranında, dörtlünün fotoğrafçı ve bireysel olarak bağımsızlıklarını ilan ettikleri bir ajans fikri olarak hayata geçti.

Fotoğrafçıların, ajansın ve belgesel fotoğrafçılığının geçtiğimiz 75 yıldaki macerasını, gelişimini konu edinen/belgeleyen Magnum 75. Yıl sergisi kadrajına fotoğrafçıların kendisini de yerleştirerek, 20. ve 21. yüzyıldan iz bırakan karelerin arkasındaki hikâyelere dair ilginç tarihî detaylar ve anlar ekliyor.

Muhabirlikle sanatın sıradışı birlikteliklerinin temsilcisi pozisyonunu günümüzde de koruyan Magnum, fotoğrafta kişilerin ne gördüğünden çok, nasıl gördüğüne ve nasıl iletmeyi seçtiğine odaklanmasıyla kendi kulvarında, benzersiz bir konuma sahip.

Fotoğrafın, her zaman fotoğrafçının vizyonu ile birlikte aktarıldığı ve öznel bir ifade alanı olarak benimsendiği Magnum Photos’un 212 Photography İstanbul’un beşinci yıl programına özel seçkisinde 1947-2022 döneminden ilgili yıllara ait poster formatında basılmış fotoğraflar ve hikâyeler ziyaretçiler ile buluşacak.

SANATÇILAR

Chien-Chi Chang, Stuart Franklin, Larry Towell, Olivia Arthur, Steve McCurry, Eve Arnold, Rene Burri, Hiroji Kubota, Cristina Garcia Rodero, Marc Riboud, Werner Bischof, Dennis Stock, David Seymour, Paolo Pellegrin, Peter van Agtmael

TARİHLER

6-16 Ekim 2022

MEKAN

Akaretler Sıraevleri 37 / 39

Her gün 10:30 – 20:00

Katkılarıyla

Magnum Photos 75th Anniversary logo.