Brook Preloader

Jüri

ALİ TAPTIK

Sanatçı, Mimar, Yayıncı, Onagöre Tasarım ve Yayıncılık Kurucusu
Ali Taptık (1983, İstanbul) sanatçı, mimar, yayıncı. Kent ve tekstil üretimi etkileşimi üzerine İTÜ Mimari Tasarım programındaki doktora çalışmasını yedi senenin ardından ideolojik nedenlerle terk etti. Sanat ve yayımcılık çalışmaları, kentsel peyzaj ve mimarinin temsili, birey ve kent arasındaki ilişki, edebiyat görsellik ilişkisi gibi konulara odaklanıyor. Kaza ve Kader (Filigranes Editions, 2009); İstanbul’u Resmetmek - Türkiye’nin Görsellik Tarihine Giriş (Prof. Dr. Uğur Tanyeli’nin iş birliğiyle; Akın Nalça Kitapları, 2010), There are no failed experiments (Atelier de Visu, 2012) ve Nothing Surprising (Marraine Ginette, 2015) isimli kitapları bulunuyor. Çalışmaları SALT (İstanbul), MAXXI (Roma), Ashkal Alwan (Beyrut) ve Venedik Mimarlık Bienali’nin de aralarında yer aldığı bir çok kurumda sergilendi. Taptık aynı zamanda, bağımsız sanatçı kitaplarının dağıtımı üzerine çalışan Bandrolsüz kolektifinin kurucularından ve kurucusu olduğu tasarım ve yayıncılık alanında aktif Onagöre’yi yürütüyor.

MARGA ROTTEVEEL

Akademisyen, Araştırmacı, Docking Station Fotoğraf Organizasyonunun Kurucu Ortağı
Marga Rotteveel, görsel hikaye anlatıcılığına odaklanan Amsterdam merkezli fotoğraf organizasyonu Docking Station'ın kurucu ortağı ve direktörüdür. AKV|St.Joost üniversitesinde fotoğrafçılık bölümünü bitirdikten sonra küratörlük, danışmanlık ve proje yönetimi alanlarında çalışmaya başladı. 2010 yılında, hem Hollanda hem de uluslararası alanda küratörlük yaptığı ve etkinlikler düzenlediği kendi bağımsız şirketi Photorevolt'u kurdu.
Birkaç yıldır Rotterdam'daki Nederlands Fotomuseum'un denetim kurulu üyesidir.
Rotteveel şu anda AKV|St.Joost ve Royal Academy of Arts (KABK) okullarında lisans ve yüksek lisans programlarında fotoğrafçılık alanında uzun yıllardır ders vermektedir. 2021'den bu yana, Avans University of Applied Sciences (NL) bünyesinde araştırmacı olarak görev almaktadır.
Akademideki çalışmalarının yanı sıra çeşitli fotoğraf etkinliklerinde jüri üyeliği, portfolyo değerlendirmeleri ve fotoğraf alanında danışmanlık yapmaktadır. Pek çok (genç) fotoğrafçıya çalışmalarını en iyi şekilde sunma yolunda rehberlik etmekte ve hedeflenen platformlar aracılığıyla izleyicilere ulaşmak için yeni yollar aramaktadır.

ERIK VROONS

Serbest Yazar, Editör, Küratör, Mentor; GUP Dergisi’nde Baş Editör
Erik Vroons (d. 1976, Hollanda) serbest yazar, editör ve küratördür. Baş Editör olarak uzun süredir GUP Magazine bünyesinde çalışmaktadır. Aynı zamanda yaratıcı görsel hikaye anlatımı alanında bireysel fotoğrafçılara hem mentorluk sağlamakta hem de proje bazında araştırmacı, destekleyici olarak olarak işbirliği yapmaktadır. GUP Magazine ve bünyesindeki Avrupa yetenek platformunun (Fresh Eyes) yanı sıra; hem Hollanda'da hem de uluslararası alanda, aralarında British Journal of Photography (Birleşik Krallık) ve EIKON Photography (Avusturalya) da olmak üzere çeşitli yayınlar için içerik yaratmaktadır.

FIONA SHIELDS

The Guardian News and Media’da Baş Fotoğraf Editörü
Fiona Shields Londra, Birleşik Krallık'ta yaşıyor ve Guardian News and Media Group'un baş fotoğraf editörü. Guardian'da fotoğraf editörü olarak geçirdiği on sene de dahil olmak üzere, çeşitli gazetelerde yirmi yıldan fazladır fotoğraf editörlüğü yapmakta. Shields, 11 Eylül'ü çevreleyen olaylar, küresel çatışmalar, doğal afetler, dünya çapında artan mülteci sayılarından kaynaklanan insani krizler ve küresel salgın dahil olmak üzere zamanımızın en tarihi haberlerini içeren yayınlarda yer aldı. World Press Photo, Sony World Photography Awards, The Taylor Wessing Portrait Prize gibi yarışmalarda jüri üyelikleri yaptı ve önde seçkin Prix Pictet Ödülü için düzenli olarak aday göstermekte.