Brook Preloader

Nasıl Katılırım ?

KISACA ÖNEMLİ BİLGİLER
Sizlere Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması’nın altıncı edisyonunu sunmaktan sevinç duyuyoruz.

Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması, amatör ya da profesyonel, herkesin katılımına açık bir yarışma. Yarışma başvurularında her türlü makine ile kaydedilmiş fotoğrafları kabul ediyoruz: Fotoğrafları nerede, hangi amaçla ve hangi duyguyla çektiğinizin hiçbir önemi yok.

Yarışma için başvuracak katılımcılarımızın en geç 10 Eylül 2023’te saat 23:59’a (+3 GMT) kadar sitedeki formu eksiksiz bir şekilde doldurmuş, katılım ücreti ile birlikte tamamlamış olmaları gerekmektedir. Başvurunuzun yarışma koşullarına uygun olduğundan emin olmak için katılım şartlarını ve koşullarını mutlaka okuyun.

212 Uluslararası Fotoğraf Yarışması'na katılım ücreti 50 TL'dir. Başvuru ücreti her bir katılım için alınır, iadesi gerçekleştirilemez.

En az 5, en fazla 10 fotoğraf göndererek başvurabilirsiniz. Fotoğrafların belirli 1 veya 2 seriden olmasını tercih ediyoruz ama bu bir zorunluluk değil. Siz başvurunuzu yaptıktan sonra, 212 ekibi olarak fotoğrafları gözden geçireceğiz ve finalistleri belirleyerek jüri üyelerine sunacağız.
YARIŞMA HAKKINDA
Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması, 212 Photography Istanbul tarafından düzenlenen, ülkeden, bölgeden ve dünyadan yılın en iddialı yeteneklerini öne çıkaran, tamamen bağımsız bir girişimdir. Ekipçe, en iyi fotoğrafların peşine düşüyoruz.

Öte yandan, fotoğraf yarışmamız aslında hikâyemizin sadece yarısı. 212 Photography Istanbul kapsamında yer alan bu yarışma ile fotoğraf sanatının önemini vurguluyor; aynı zamanda da yılda iki kez uluslararası sanat ve kültür dergisi 212 Magazine’i yayınlıyoruz. İstanbul’un önde gelen butik fotoğraf ve prodüksiyon ajansı 212 Studio olarak, bu iki girişimle hem merak uyandırmayı hem de ilham vermeyi amaçlıyoruz. Farklı fikirlerin ve bakış açılarının önyargılar olmaksızın bir araya geldiği bir alan yaratarak; kaynağını bölgeden ve dünyanın dört bir yanından alan sosyal, sanatsal ve kültürel olguları sorgulamak istiyoruz.

KISACASI, KONSEPTİMİZ BAĞIMSIZ YAYINCILIK VE FOTOĞRAFÇILIK TUTKUSUYLA BİRLEŞEN KAPSAYICI VE YARATICI BİR YARIŞMA.

Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması’na katılmak, büyük çapta bir yarışmada yer almanın getirdiği uluslararası bir prestij ve kendinizi dünyaya gösterme imkanı sağlar.
BAŞVURU
Yarışma, fotoğrafçılık alanında düzenli çalışmalar yapan tüm sanatçılara ve tüm fotoğrafçılara açıktır. Başvurmak için yaş ve millet sınırlaması bulunmamaktadır.

 • Yarışma, fotoğraf türüne göre değerlendirme yapmamaktadır; portre, manzara, natürmort, moda vb. her tür fotoğraf kabul edilir.
 • Amaç yılın en dikkate değer fotoğrafçılarını keşfetmektir. Bu sebeple yalnızca ve yalnızca uluslararası öneme sahip bir kültür kurumunda ya da galeride büyük bir sergi açmamış fotoğrafçıların ve sanatçıların başvuruları kabul edilmektedir.
 • Kolektif başvurular –2 ya da daha fazla sanatçı imzasını taşıyan işler– söz konusu sanatçıların düzenli olarak birlikte çalışması ve eserlerin bütününü birlikte oluşturmuş olması şartıyla kabul edilmektedir.
Başvurunuzu, en geç 10 Eylül 2023 23:59 (+3 GMT) tarihinde, websitemiz üzerindeki form üzerinden tamamlamış olmalısınız.

FORMU DOLDURURKEN:
 • Başvuru formunu doldururken sizden zorunlu olarak istenen (*) hiçbir bilgiyi eksik bırakmayın.
 • İşleriniz arasından yakın dönemde çektiğiniz en az 5, en çok 10 fotoğrafı belirleyin.
 • Seçimlerinizde fotoğrafların tercihen 1 veya 2 seriden olmasına dikkat edin.
 • Doldurduğunuz başvuru formuna seçtiğiniz fotoğraflardan oluşan maksimum 10 adet fotoğrafınızın, tercihinize bağlı olarak tek bir pdf VEYA tek bir .zip dosyası olarak yüklendiğinden emin olun.
 • Yüklediğiniz dosyanın boyutu maksimum 20 MB olmalıdır.
 • Başvurunuzu tamamladıktan sonra formda yazdığınız mail adresinize bir onay formu alacaksınız.
 • PDF şeklinde yüklediğiniz dosyanın özellikleri şu şekilde olmalı:
  • Tek bir PDF dosyası içerisindeki PNG ya da JPEG formatındaki fotoğraflarınız , 72 dpi, RGB, ve en fazla 1500 piksel uzunluğunda olmalı.
  • PDF dosyasınız, aşağıdaki şekilde adlandırılmalı: soyad_ad_ seriismi.pdf
  • Örneğin;
   • demirci_ali_sehir.pdf
 • ZIP dosyası şeklinde yüklediğiniz fotoğrafların özellikleri şu şekilde olmalı:
  • Tek bir ZIP dosyası içerindeki PNG veya JPEG formatındaki fotoğraflarınız 72 dpi, RGB ve her biri en fazla 1500 piksel uzunluğunda olmalı.
  • ZIP dosyasının içerisindeki her bir fotoğrafınız aşağıdaki şekilde adlandırılmalı: soyad_ad_seriismi_01.jpg
  • Örneğin;
   • 1. dosya için: demirci_ali_sehir_01.jpg
   • 5. dosya için: demirci_ali_sehir_05.jpg
   • 10. dosya için: demirci_ali_doga_10.jpg
Lütfen formu doldururken içinde en az 5, en fazla 10 ayrı fotoğraf olan, tek bir ZIP dosya ekleyin.
DEĞERLENDİRME
Yarışmaya katılan fotoğraflar iki turda değerlendirilir:

BİRİNCİ TUR: Başvurular en geç 10 Eylül 2023, 23:59 (+3 GMT) tarihine kadar web sitesinde yer alan form üzerinden gerçekleştirilmelidir (detayları için tıklayınız). Birinci turun ardından yarışma kurulu 10 katılımcının eserlerini seçerek jüriye sunacaktır. En geç 3 Ekim 2023’te ikinci tur için seçilmiş olan katılımcılar formda belirttikleri mail adresi üzerinden dair bilgilendirilecektir.

İKİNCİ TUR: Seçilen 10 katılımcının işleri jüri tarafından değerlendirilecektir. 5 Ekim 2023’te festivalin başlaması ile beraber sonuçlar bildirilecektir.

Ön değerlendirme ve eleme süreçlerinde jüri değerlendirmeleri süreci dürüst ve şeffaf bir tutumla ele alınır. Yarışma adımlarına dair herhangi bir sorunuz olursa lütfen bizlerle iletişime geçmekten çekinmeyin.