Brook Preloader

AMI VITALE

Müze Gazhane
19 Ekim-7 Kasım

Günümüzün en etkili foto muhabirlerinden olan Ami Vitale, 100’ü aşkın ülkeye gerçekleştirdiği seyahatlerde yalnızca şiddet ve çatışmalara tanık olmakla kalmayıp; insan ruhunun gerçeküstü güzelliğinin ve payidar gücünün sahne aldığı koşullarda da orada bulundu. Nikon Elçisi ve National Geographic Magazine fotoğrafçısı Vitale, yazarlık ve film yapımcılığı da yapıyor. Yıllar boyunca çamurdan barakalarda ve savaş sahnelerinin tam ortasında yaşamış olan Amerikan foto muhabir; panda kostümü ile projeler yürütüp, sıtma bile geçirerek— ‘hikayeyi yaşamak’ kavramına dair inancını kanıtlıyor.

En çetin vahşi yaşam ve çevresel hikayelerini de işlerinde konu eden, ve işleri tüm dünyada galeri ve müzelerde sergilenen Vitale, Instyle Magazine tarafından ‘boy gösteren, sesini çıkaran, ve işleri halledebilen’ kadınları kutlayan bir liste olan 50 Badass Women’da Jane Goodall, Christiane Ampanpour ve Ruth Bader Ginsburg gibi isimlerin arasında gösterildi. Uluslararası Yılın Fotoğrafçısı Ödülleri’nde Yılın Magazin Fotoğrafçısı ve Daniel Pearl Ödülleri’nde Seçkin Muhabirlik gibi sayısız ödüle sahip olan Vitale, aynı zamanda global bir eğitmen.

Ripple Effect Images’ın kurucu üyelerinden olan fotoğrafçı, bu organizasyon aracılığıyla diğer bilinen kadın bilim insanları, yazarlar, fotoğrafçılar ve filmciler ile birlikte çalışarak gelişmekte olan ülkelerdeki kadınların yaşadıkları zorluklara ışık tutup, bu zorlukları ortadan kaldıracak programlar yürütmektedir.

BLP_Lavazza_Kenya_NIKON_0627-scaled