Brook Preloader

BİR İNSAN HİKÂYESİ ANLATMAK

BİR İNSAN HİKÂYESİ ANLATMAK
Rena Effendi ile Fotoğraf Atöylesi

Müze Gazhane,
28-31 Ekim

Female Gaze (Kadın Bakışı) görüntü deneyimini kayıtlara fotoğraf olarak geçiren, çoğunluk durumundaki bakışı sorgulayan ve bu bahsi geçen çoğunluk bakışın medya ve toplum üzerinde yarattığı kaçınılmaz etkiyi eşitlikçi temeller üzerinden yeniden düzenlemeyi arayan bir proje.

Projenin çıkış noktasını, medyada fotoğrafçılık ve foto muhabirlik alanında görülen toplumsal cinsiyet eşitsizliği kaynaklı boşlukların kapatılmasını desteklemek amacıyla, dünya genelinde ayrımcılık gören fotoğrafçı ve foto muhabirlere tanınan kısıtlı özgürlük alanı ve bu dengesiz dağılımın sektördeki yansımaları oluşturuyor. Günlük olarak karşımıza çıkan fotoğrafların oluşturulma aşamasında ezici bir çoğunluğa karşılık gelen male gaze (erkek bakışı), toplumsal fotografik hafızanın patriyarkal etki altına girmesine yol açıyor. Proje, dünyayı ve kültürler arası diyalogu foto muhabirliğe ve fotoğraf sanatına daha eşitlikçi bir bakış üzerinden deneyimleyerek bir tartışma ortaya koymayı amaçlıyor.

Türkiye’den ve ABD’den kadın fotoğrafçıların ve muhabirlerin dahil olacağı Female Gaze kapsamında sergi, söyleşiler, paneller ve eğitim çalışmalarına yer veriliyor.

Fotoğrafçılık ve diğer disiplinlerde ayrımcılık gören bireyleri güçlendirerek foto muhabirlik alanındaki ve medyadaki cinsiyet eşitsizliği kaynaklı boşlukların kapatılmasına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilecek Female Gaze programı dahilinde; 28-31 Ekim arasında Rena Effendi yürütücülüğünde bir fotoğraf eğitim programı Müze Gazhane’de gerçekleşecek.

Rena Effendi, kendisini “küresel hikâye anlatıcı” olarak tanımlayan ve işleri sosyal eşitsizlikler, çatışmalar ve çevre temalarında şekillenen ödüllü bir belgesel fotoğrafçısı.

Eğitim programına katılmak isteyen fotoğrafçı ve foto muhabirlerin cv’leri ile birlikte başvurularını e-posta aracılığıyla iletmeleri gerekmektedir.

Başvuru için son tarih: 20 Ekim’dir.

Başvuru sürecine ilişkin önemli notlar:

  1. Başvuru adresi: contact@212photographyistanbul.com.
  2. Başvurularınızın değerlendirmeye alınması için ileteceğiniz e-postanın konusunda ‘Female Gaze – Eğitim Programı Başvurusu’ yazmasına lütfen dikkat ediniz.
  3. Program kadın ve LGBTQI fotoğrafçılara açıktır.
  4. Eğitim programının dili İngilizcedir. Katılım için ileri seviyede İngilizce bilgisi gerekmektedir.
  5. COVID-19 önlemleri kapsamında gerçekleşecek eğitim programının kapasitesi 15 kişiyle sınırlıdır.
  6. 28-31 Ekim arasında Rena Effendi yürütücülüğünde gerçekleşecek eğitim programı Müze Gazhane’de gerçekleşecektir. Eğitim programı ile ilgili detaylar başvurusu kabul edilen katılımcılara e-posta yoluyla iletilecektir.
  7. İstanbul dışından gelecek olan fotoğrafçıların tüm ulaşım, yemek ve konaklama masrafları program yürütücüleri tarafından karşılanacaktır.
Rena-Effendi-Portre-Web