Brook Preloader
BLP_Lavazza_Kenya_NIKON_0627-scaled

AMI VITALE

Müze Gazhane
19 Ekim-7 Kasım

En çetin vahşi yaşam ve çevresel hikayelerini de işlerinde konu eden, ve işleri tüm dünyada galeri ve müzelerde sergilenen Vitale, Instyle Magazine tarafından ‘boy gösteren, sesini çıkaran, ve işleri halledebilen’ kadınları kutlayan bir liste olan 50 Badass Women’da Jane Goodall, Christiane Ampanpour ve Ruth Bader Ginsburg gibi isimlerin arasında gösterildi.

Ozge-Sebzeci-Sergi-Gorsel-1

ÖZGE SEBZECİ

Müze Gazhane
19 Ekim-7 Kasım

İstanbul’da yaşayan belgesel fotoğrafçısı Özge Sebzeci, medyum aracılığıyla farklı insanlara ve hikayelere ulaşma tutkusunu izleyicisine hissettirirken, kendisi için de en uygun ifade aracı olduğunu söylüyor. Sebzeci’nin işleri National Geographic, NPR, The New York Review of Books, The Huffington Post , NRC Handelsblad, De Standaard, VG and 140journos gibi mecralarda yer buldu.

Oil_village_005-copy-scaled-300x200

RENA EFFENDI

Müze Gazhane
19 Ekim-7 Kasım

Çalışmaları insan ve çevre özneli olaylar veya problemler ilişkisinde ilerleyen Effendi Bakü doğumlu, İstanbul’da yaşayan bir serbest fotoğrafçı. 2005’te World Press Photo Joop Swart Masterclass, 2009’da ise Magnum Fotoğrafçılık ödülünün sahibi olan sanatçı, aynı zamanda toplumsal gerçekliği ve bireylerin yaşantılarına ışık tuttuğu işleriyle 2011 yılında Prince Claus ödülüne layık görüldü.

5 Kadına 5 Soru
Ekin Özbiçer x Binnaz Saktanber

ONLİNE

Prestijli moda yayıncılarıyla çalışan fotoğrafçı Ekin Özbiçer,
sosyal medya çağında ve özellikle pandemi döneminde görsel üretim yapmak üzerine Binnaz Saktanber ile söyleşiyor.

İzlemek için tıklayın.

5 Kadına 5 Soru
Dilan Bozyel x Binnaz Saktanber

ONLİNE

Fotoğraf sanatçısı Dilan Bozyel, görsel dünyada üretim yapan bir kadın olarak sektöre bakış açısının yanı sıra, yazar, yönetmen ve eğitimci kimliğiyle ilgili
Binnaz Saktanber’in
sorularını yanıtlıyor.

İzlemek için tıklayın.

5 Kadına 5 Soru
Mine Kasapoğlu x Binnaz Saktanber

ONLİNE

212 Photography Istanbul kapsamında Olimpik Düşler isimli sergide de fotoğrafları yer alan spor fotoğrafçısı Mine Kasapoğlu,
spor ve fotoğraf arasındaki ilişki kurma biçimlerini ve mücadeleleri Binnaz Saktanber’e anlatıyor.

İzlemek için tıklayın.

5 Kadına 5 Soru
Özge Sebzeci x Binnaz Saktanber

12 Ekim Salı
ONLİNE

Kadın cinayetleri ve göçmen çocuklar gibi dezavantajlı gruplarla ilgili hikayeler üzerine üzerine fotoğraf ve belgesel üreten fotoğrafçı Özge Sebzeci,
Female Gaze’in bu bölümünde Binnaz Saktanber’in sorularını yanıtlıyor.

İzlemek için tıklayın.

5 Kadına 5 Soru
Özge Sebzeci x Binnaz Saktanber

12 Ekim Salı
ONLİNE

İşleri geçtiğimiz yıl 212 Photography Istanbul kapsamında sergilenen Ebru Yıldız,
Binnaz Saktanber ile New York’taki kariyeri ve fotoğraf yolculuğu üzerine bir söyleşi gerçekleştiriyor.

AÇIK ÇAĞRI: BİR İNSAN HİKÂYESİ ANLATMAK
RENA EFFENDİ İLE FOTOĞRAF ATÖLYESİ

Müze Gazhane
28-31 Ekim

*Eğitim programına katılmak isteyen fotoğrafçı ve foto muhabirlerin cv’leri ile birlikte başvurularını e-posta aracılığıyla iletmeleri gerekmektedir.

212 Photography Istanbul’un ABD’nin Türkiye’deki Diplomatik Misyonu’nun değerli katkılarıyla gerçekleştireceği Female Gaze (Kadın Bakışı) başlıklı proje kapsamında, Rena Effendi’nin eğitmenliğinde yapılacak ‘Bir insan hikâyesi anlatmak’ başlıklı fotoğraf atölyesi için açık çağrı:

Başvuru için son tarih: 20 Ekim’dir.

(Kadın ve LGBTQI fotoğrafçıların katılımına açık programa dair detayları aşağıda bulabilirsiniz. Eğitim programının dili İngilizcedir. Katılım için ileri seviyede İngilizce bilgisi gerekmektedir. Bu proje, ABD Büyükelçiliği Hibe Programı kapsamında desteklenmektedir.)