Brook Preloader
alternatif-2-faik şenol

Fotoğraf: Faik Senol Arşivinden

Birbirimize Rastladık

212 Photography Istanbul, merceğini erken cumhuriyet dönemi kadınlarına yönelterek, arşiv araştırmalarından derlenen çoğu daha önce görülmemiş fotoğraflarla cumhuriyetin 100. yılını kutluyor. Kadınların siyasi, sosyal ve kültürel alandaki dönüşümüne odaklanılan Birbirimize Rastladık, 1923-1945 sergisinde dönemin stüdyo çekimleri, portre fotoğrafları ve İstanbul günlük yaşamından kesitler bir arada. Beyoğlu’nda konumlanan sergi, mekan ve çevre bağlamıyla bugüne temas eden nostaljisi kuvvetli bir tarih anlatısına dönüşüyor.

Sergi, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Kadın Eserleri Kütüphanesi, Faik Şenol arşivi ve İBB Atatürk Kitaplığı arşivlerinden geniş bir perspektifle sunuluyor. İş yaşamından, sosyal hayattan, kültür ve sanat alanından pek çok tarihi fotoğrafı kapsayan seçki, kadınların toplumun her alanındaki varlık ve hak mücadelesine dair hatırlatıcı görsellerden oluşuyor.

212 Photography Istanbul konuşma serileri programında, Birbirimize Rastladık sergisine paralel iki söyleşi organize ediliyor. Araştırmacı ve arşivcilerin konuk olacağı söyleşiler, Erken Cumhuriyet döneminde kadın hakları mücadeleleri, sosyal hayattaki dönüşüm, Taksim’de eğlence kültürü başlıkları çerçevesinde gerçekleştirilecek.

ARŞİVLER

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Kadın Eserleri Kütüphanesi, Faik Şenol Arşivi, İBB Atatürk Kitaplığı

TARİHLER

5-15 Ekim 2023

MEKAN

Taksim Sanat

Her gün 10:30 – 20:00