Brook Preloader
ES_08201681_02a-2

FLORAL DÜŞLER

“Çocukken bir çiçeğin güzelliği ve mükemmelliği karşısında nasıl da büyülendiğimi hatırlıyorum, benim için baharın gelmesinin en heyecan verici kısmı bu. Kendimi doğanın karmaşası, güzelliği ve haşinliği karşısında dehşete yakın bir büyülenme içerisinde buluyorum.”

Prada, Miu Miu, Yves Saint Laurent gibi markalara yaptığı moda çekimleriyle ünlü olan Emma Summerton doğanın büyüsüne kapılan sanatçılardan birisi, eserlerinde de çiçeklerin etkisini göstermekten kaçınmıyor. Erken yaştan itibaren bitkilerin karmaşık dünyasını keşfeden Summerton yenilenme mevsiminde yaşadığı deneyimi ifade ederken önemli bir noktaya parmak basıyor; doğanın içinde barındırdığı yeşerme/çürüme, güven/tehlike, koruma/yoketme zıtlıkları nevrotik bir deneyim yaşatıyor kendisini inceleyenlere. Beşeri ile doğa ilişkisinin karmaşıklığı modern zamanlarda ivme kazanarak güzelliğin ve acımasızlığın yeniden keşfedildiği bir sahneye dönüştü. Floral Dreams sergisi doğa ve insan arasındaki ikircikli ilişkiye farklı disiplinlerin bir araya geldiği modern bir bakış sunuyor.

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu sanatçılarından Jennifer Steinkamp Times Meydanı’nın ekranlarını donattığı botanik kareleriyle teknoloji ve doğayı incelikli bir gözle buluştururken, canlı çiçek heykelleriyle adından söz ettiren Yunus Karma da sergide görülecek sanatçılar arasında.

SANATÇILAR

Emma Summerton, Jennifer Steinkamp, Yunus Karma

TARİHLER

6-16 Ekim 2022

MEKAN

Saint Benoit Kilisesi