Brook Preloader
Copy of cihanbacak

Görsel: Cihan Bacak

Gerçeklikten Foto-Gerçekliğe

Görüntünün fotoğraf makinesi aracılığıyla kaydedilmesi bu çağa doğan herkes için ne kadar sıradansa, yapay zekanın verilerle görüntü üretme yeteneği bir o kadar sıra dışı. Teknolojinin her an güncellenen ve şaşırtan olanakları, tüm yaratıcı alanları dönüştüren bir kilometre taşı. İnternet ve bilgisayar teknolojilerini sanat pratiğine adapte eden çağdaşlar, hayranlık uyandıran refleksleriyle bu dönüşüme öncülük ediyor.  

Teknoloji ve sanat etkileşiminde, fotoğrafçılık ekseninde tartışılan temel konu ise gerçeklik. Fotoğraf sanatı hala gerçekliğin yansıması mı yoksa kendinden doğan yeni bir gerçeklik mi? From the Reality to Photo Reality, yapay zeka ile üretilen görüntülerinden, ışığı aynalayan ilk kadrajlara uzanan bir projeksiyonda bu soruyu araştırıyor. İki uç arasındaki çeşitli bakış açılarını kapsayan sergi, fotoğraf sanatının kronolojik bir özeti. Deneyselliğin sınırlarını zorlayan çağdaş eserlerden, belge ve kaynak niteliğindeki ilk dönem örneklere doğru geri sarıyor ve merak ediyoruz; daha ileride ne var?

SANATÇILAR

Mario Klingemann, Anne Horel, David Szauder, Cihan Bacak, Ekin Özbiçer, Viewfinder, Phillip Toledano, Damla Şahinbaş, Metehan Özcan, Hakan Sorar, Borusan Contemporary Koleksiyonu’ndan Peter Coffin

TARİHLER

5-15 Ekim 2023

MEKAN

Müze Gazhane | P Galeri

Her gün 10:30 – 20:00