Brook Preloader
Volkan-Kiziltuncn

Konseptten Sekansa, Fotoğraf Kitabı Üretimi

Fotoğrafın, müze duvarına tek başına asılmış bir parça olmak yerine giderek kitap formuna doğru yönelmesiyle, çağdaş fotoğrafın “fotoğraf kitabı” olarak adlandırılan yeni ve fevkalade mecrası da sergilerden daha kalıcı ve taşınabilir bir özellik kazandı. Somut nesneler olmaları nedeniyle fotoğraf kitapları, yapıtın kolayca taşınmasını ve dağıtılmasını da sağlayan önemli bir konuma yükseldi. Dahası, sürekli olarak farklı bir sanatsal dil arayışı içinde olan sanatçıların çabalarıyla ortaya çıkan fotoğraf kitapları, farklı kültürler arasında yeni bir iletişim biçimi yaratmanın da eşiğinde.

Bu atölye çalışmasında katılımcılar, sanatçı ve NOKS Art Space’in ortak kurucusu ve yürütücüsü Volkan Kızıltunç eşliğinde, çağdaş fotoğraf dünyasının ayrılmaz bir fenomeni olan fotoğraf kitaplarını anlamak üzerine çalışacaklar. Bir yandan fotoğraf kitabı tarihinden örneklerle tanışacak olan katılımcılar; “İyi fotoğraf kitabı nedir?”, ‘‘Fotoğraf kitaplarının bir grameri var mıdır?”, “Kitap nasıl yapılabilir?”, “Tasarımı nasıl anlamalıyız ve değerlendirmeliyiz?”, “Doğru format, doğru izleyiciyi nasıl bulur?’’ gibi sorulara da yanıtlar arayacaklar. Atölye katılımcıları aynı zamanda konsept yaratımı, kurgu ve sekans süreçlerinin sınırsız olasılıkları, sayfa tasarımı ve doğru malzeme seçimi gibi konularda da bilgiler edinerek, başvurdukları projeye uygun doğru konsepti, sekansı ve tasarımı geliştirecek ve üç günlük atölyenin sonunda özgün maket kitaplarını üretmiş olacaklar.

EĞİTMENLER

Volkan Kızıltunç

TARİH / SAAT

11 Ekim Çarşamba & 12 Ekim Perşembe & 13 Ekim Cuma
10.00 – 18.00

MEKAN

Müze Gazhane

Atölye katılımı ücretli olup, üç günlük atölyenin toplam ücreti 750 TL’dir.

Atölyeye katılmak isteyenlerin başvuru dosyalarını “Fotoğraf Kitabı Atölyesi” konu başlığı ile “contact@212photographyistanbul.com” email adresine göndermeleri gerekmektedir.

Atölye Detayları ve Başvuru Koşulları

Açık çağrı sonrasında başvurular arasından seçilecek 8 katılımcı ile 3 gün sürecek bu atölyede, başvuru yapılan projeler Volkan Kızıltunç ile beraber düzenlenecek, yeni bir tasarım yaratılarak her bir proje için özgün bir fotoğraf kitabı üretilecektir.

1. Seçilecek olan katılımcıların atölye tarihleri olan 11-12-13 Ekim 2023 tarihlerinde Müze Gazhane’de 3 tam gün boyunca atölyeye katılmaları beklenmektedir.
2. Atölyeye katılmak için son başvuru tarihi 27 Eylül 2023, Çarşamba saat 23:59’dur.
3. Seçilen katılımcılar ile 212 Photography Istanbul iletişime geçecektir.
4. Başvuran sanatçılar için bir yaş sınırı yoktur.
5. Başvuru yapmak için Adobe Indesign bilmeye gerek yoktur. Atölyede tasarımları hazırlamaya yardımcı olacak biri bulunacaktır.
6. Katılımcıların kendi laptoplarıyla gelmeleri zorunlu değildir ama tavsiye edilir.
7. Seçilmiş ve kayıt olmuş katılımcıların projelerine ait fotoğraf, çizim, harita vb. gerekli her türlü görsel materyalin hem baskıya hazır şekilde hazırlanmış, editlenmiş yüksek çözünürlüklü dijital dosyalarını hem ufak boyutlu baskılarını atölyeye getirmeleri gerekmektedir.
8. Katılımcılar gönderdikleri dijital dosyaların sanatçıya kredi verilerek kâr amacı gütmeyen 212 Photography Istanbul Festivalinin tanıtımı adına kullanılabileceğini kabul etmiş sayılırlar.

Başvuru dosyanızın içerisinde aşağıdaki bilgilerin olması gerekmektedir:
1. İsminiz, iletişim bilgileriniz (telefon & e-mail), kısa biyografiniz, projenizini anlatan metin (Lütfen projenizi detaylı olarak açıklayınız. Açıklamanız, projenin genel konseptini, ne zamandır üzerinde çalıştığınız gibi detayları içermelidir.)
2. Projenize ait 20-80 arasında fotoğraf veya görseller. (Yüksek çözünürlüklü , 72 dpi, jpeg, uzun kenarı max 1024 piksel, max 1mb dosya boyutu).

Başvurularınız değerlendirme sürecinden geçtikten sonra atölye katılımcısı olarak seçilenler ile ayrıca iletişime geçilecektir. Atölye ücreti olan 750 TL’nin ödemesi için, katılımcılara ayrıca bir form iletilecektir.