Brook Preloader
wolfe-low

Von Wolfe

Von Wolfe, Alman ve Polonya kökenli bir İngiliz sanatçı, Londra’da yaşıyor ve çalışıyor. Uluslararası tanınırlık kazanan eserleri, Musée Quai Branly, Ateneum Müzesi ve Stockholm Ulusal Müzesi gibi saygın kurumlarda sergilendi. Von Wolfe’nin, antik ve çağdaş tarihin kesiştiği İstanbul’un kalbinde yer alan sergisi Odyssey, kadınların dayanıklı ruhuna bir övgü niteliğinde. İstanbul Arkeoloji Müzesi’ndeki Ağlayan Kadınlar Lahdi’nden esinlenen eserler şehrin katmanlı tarihiyle diyaloga geçerken, Ağlayan Kadınlar Lahdi’nin mermer işçiliği ve içten duygusal taşkınlığı, Odyssey’de sergilenen çağdaş hikâyelerde yankılanıyor.

Sanatçının Homeros’un erkek egemen anlatısı olan Odysseus’un okyanusta fırtınalı yolculuğunu yeniden hayal eden ve kadınları önplana koyan sergisi, geleneksel cinsiyet rollerine meydan okuyarak insan deneyiminin ve dayanıklılığının evrenselliğini vurguluyor. On iki güçlü kadın tasvirini içeren Odyssey başlıklı seri, duygu, güç ve kırılganlıkla canlı bir tablo ortaya çıkarıyor. Kendinden emin çağdaş kıyafetlerin bağırma eylemiyle yan yana gelmesi, kırılganlık ve kararlılık arasında karmaşık bir etkileşimi sembolize ediyor. Dört metre yüksekliğindeki sunakta, etkileyici bir çağdaş kadının siyah bir köpekle yer aldığı on üçüncü parça ise anıtsal bir sanat eseri. Bu esrarengiz ikili, serginin özünü yakalarken, eğilmez bir ruh ve dayanıklılığı temsil ediyor.

Sergi, sanatçı ve keskin uç teknoloji arasındaki simbiyotik ilişkiyi somutlaştırıyor. Alüminyum ışık kutularında sergilenen transmounted kromojenik şeffaflıklar, Ayasofya’nın parlayan mozaiklerinden Mavi Camii’nin parlak vitraylarına kadar İstanbul’un aydınlatmalı sanat geleneğine bir övgü niteliğinde.

SANATÇILAR

Von Wolfe

TARİHLER

5-15 Ekim 2023

MEKAN

Yeldeğirmeni Sanat

Her gün 10:30 – 20:00