Brook Preloader

RENA EFFENDI

RENA EFFENDI

Müze Gazhane
19 Ekim-7 Kasım

Rena Effendi, çalışmaları insan ve çevre özneli olaylar veya problemler ilişkisinde ilerleyen 2001’den beri de bunların dökümasyonunu yapan Bakü, Azerbaycan doğumlu bir serbest fotoğrafçı. Erken işlerinden olan Pipe Dreams: A Chronicle of Lives along the Pipeline’da petrol sektörünün 1700 km kadar uzunluğunda olan Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye hattı üzerinde yaşayan insanların hikayelerini nasıl etkilediğinin belgesi niteliğinde işlerini derleyen Effendi; ikinci kitabını da 2012’de yayınladı. “Liquid Land” monografisiyle, daha kişisel ama tüm bu sorunlara da çok uzak olmayan şiirsel bir biçemle, babasının Sovyet Rusya döneminde bir böcekbilimci olarak topladığı 30 binin üzerinde kelebekle oluşturduğu fotoğraflarla çevresel çöküş ve hassasiyetlik gibi kavramları işliyor.

Rena Effendi’nin eserleri tüm dünyada Saatchi Gallery, Miami Art Basel, Istanbul Modern, ve 52. Venedik Bienali gibi sayısız müze ve sergide sergilendi. Sanatçı aynı zamanda National Geographic, The New Yorker, Newsweek, TIME, The New York Times magazine, Vogue, Marie Claire, The Sunday Times gibi yayınlarda editoryal görevler de üstlendi.

Effendi, aralarında National Geographic ve Getty Images gibi isimlerin bulunduğu, birçok uluslararası ödüle de sahip: “Fifty Crows” Documentary Photography, Mario Giacomelli Memorial Fund ödülleri ise bunlardan bazıları. 2005’te World Press Photo Joop Swart Masterclass, 2009’da ise Magnum Fotoğrafçılık ödülünün sahibi olan sanatçı, aynı zamanda toplumsal gerçekliği ve bireylerin yaşantılarına ışık tuttuğu işleriyle 2011 yılında Prince Claus ödülüne layık görüldü. 2012 ve 2014’de sırasıyla Prix Pictet ve SONY Dünya fotoğrafçılığı ödüllerini, “Chernobyl: Still Life in the Zone” ile kazanan Rena Effendi, şu anda İstanbul’da yaşıyor ve dünya çapında çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Oil_village_005-copy-scaled-300x200